Close

26/08/2016

Vox populi – Dana Michálková

     ÁNO, NA REFERENDE SA ZÚČASTNÍM.

     Dana Michálková – poslankyňa obce Chorvátsky Grob

 NA REFERENDE SA ZÚČASTNÍM A BUDEM HLASOVAŤ ZA ODVOLANIE STAROSTU.

Stála som pri zrode politického zoskupenia Moderná obec. Som spoluautorom volebného programu, s ktorým sme vyhrali voľby a získali sme post starostu (Benčík) a väčšinu poslancov (6 z 11). Boli sme občianski aktivisti, ktorí neboli žiadnymi bielymi koňmi a nemali žiadne záväzky voči politickým stranám, či záujmovým skupinám alebo developerom. Celú kampaň sme si financovali iba z vlastných peňazí. Mali sme veľké plány konečne naštartovať rozvoj našej obce a spojiť pri tom sily s ostatnými poslancami a aktívnymi občanmi. Bola to neopakovateľná šanca.

My sme v nej však absolútne zlyhali. Po takmer 2 rokoch od volieb sa v obci neudialo nič konštruktívne. Naopak, von oknom sa vyhodilo veľa peňazí a ešte viac príležitostí sa prepáslo a nevyužilo. Celá obec nielen stagnuje, ale sa dokonca dostáva do mimoriadnych finančných a právnych rizík. Moderná obec ako občiansky a politický klub prestala fungovať hneď po voľbách. Obecný úrad je nefunkčný a v troskách. Obecné zastupiteľstvá sa zmenili na divadelné predstavenia a teleshoppingové akcie.

Spoločným menovateľom celého tohoto marazmu je žiaľ náš starosta. Bola som s ním počas celej predvolebnej kampane a bola som s ním od prvého dňa na obecnom úrade ako jeho zástupkyňa. A bola som svedkom aj jeho premeny z človeka, ktorému som dôverovala, na niekoho, za koho sa teraz hanbím, že som s ním vôbec kedy spolupracovala. Aj keď tá starostova premena asi nebola postupná, to iba mne postupne dochádzalo, že starostove záujmy majú pramálo spoločné s plnením nášho volebného programu. Nerozumela som, prečo starosta zavádza a mystifikuje, prečo úrad personálne likviduje a všetky informácie a rozhodovanie sústreďuje iba do svojich rúk.
Moje znepokojenie a rozčarovanie zo starostových skutočných úmyslov a z jeho charakteru sa dostalo do poslednej fázy, keď starosta v novembri minulého roka nátlakovo pretláčal na schválenie znenie zmluvy so Starlandom na kúpu ďalšieho pozemku na školu. Obec mala okrem iných nevýhodných podmienok vypustiť z územného plánu aj 2 veľké priestory na 2 budúce školy v hodnote státisícov eur.

Vtedy som sa už musela verejne postaviť proti takejto starostovej politike. Ako a za čo ma starosta na hodinu vyhodil z úradu, ako prebiehalo starostovo „riešenie“ výstavby školy (ktorá dodnes nestojí), som ešte na jar spísala (https://goo.gl/RdtFyx), aby som aj takouto formou upozornila na závažné riziká, ktoré nám zo strany konania starostu hrozia. Hneď potom som sa v okamihu stala nepriateľom obce. Všetci starostovi oponenti sú z jeho strany verejne obviňovaní z korupcie a zo zištných úmyslov voči obci. Mnohým z nich sa vyhrážali právnici. Niektorým z nich sa dokonca zo strany „neznámych páchateľov“ prihodili také čudesné veci (aj mne a mojej rodine), za aké by sa nemuseli hanbiť ani výpalníci z deväťdesiatych rokov.

Už vo svojom letáku (https://goo.gl/RdtFyx) som napísala, že starosta je NEKOMPETENTNÝ a NETRANSPARENTNÝ a teda že je pre obec NEBEZPEČNÝ. Odvtedy sa rozhodne nič k lepšiemu nezmenilo, práve naopak. Starosta Benčík nás od volieb neustále presviedča, že nemá žiadne odborné a dokonca ani elementárne morálne predpoklady sa starať o naše spoločné obecné záujmy. Jeho podpora a jeho zvolenie bol obrovský omyl, ktorý treba čo najskôr napraviť.